Main Dish

Compare the food cost of the entire United States

It seems that today, a simple grocery store travel has begun to feel like a wallet exercise, isn’t it? We all know the feeling of the price of strabismus, and silently questioned whether they climbed again since the last visit.

In order to discover how people deal with grocery inflation, we investigated 1,003 Americans. We have also studied the prices of grocery stores in 50 cities in the United States to determine how much Americans should budget to burden.

With all these new knowledge, we will stir some fresh budget -friendly recipes. We are ready to help you make delicious meals for your family, even in difficult grocery shopping journey.

Critical discovery

  • In the past year, nearly a quarter of Americans have used savings to pay grocery.
  • Half of Americans said they had cut off coupons to crack down on rising grocery costs.
  • Only in the basic grocery stores every month, the most expensive city of Hiolulu is Hiolulu, Hi ($ 1,510.89); Boston ($ 1,280.39) in Massachusetts; and New York City, New York City ($ 1,277.53).

The main way to combat grocery prices

In the past year, 50 % of shoppers have cut coupons to reduce costs, while other shoppers have completely reduced non -necessities.

Information about how Americans cope with rising grocery costs. The best actions include using coupons and reducing brand purchases.

Since 2020, the cost of grocery has soared by more than 25 %. Naturally, people are tightening their wallets. Although there is no solution suitable for saving money, our survey data shows some savvy strategies. The first three ways for consumers to cut costs are coupons (50 %), restricting brand purchases (49 %), and reducing snacks (47 %). The first generation of infant wave is most likely to stop using 55 % of the name of the brand, and generations are most likely to crack down on the inflation of grocery stores by buying (49 %) in batches (49 %), and increase Costco to # 3 on the budget -friendly store list. Walmart ranks first, while Aldi is behind # 2.

Half of Americans said they had cut off coupons to crack down on prices. However, if you look for coupons are not your jam, maybe you are part of 10 % of Americans growing food at home. Fresh tomatoes directly from the garden? Yes, please! We also found that the possibility of family swipes for four families is more likely to be cheaper than shops where stores living alone. Honestly, who wants to spend a few hours in the kitchen after driving in the grocery? That is where our simple and fast recipes come in handy.

Budget of basic food

The price of groceries varies from your place of residence, so Americans must set unique budgets based on the location and family size. However, no matter where you are, with some creative and wise shopping, you can still stir fast dinner without bankrupt banks.

The interactive table shows the average monthly and annual costs of the basic groceries of the four cities in the United States.

We collected the grocery price from NUMBEO and prepared a super convenient shopping list for basic knowledge. This list includes sufficient food, providing 2,300 calories for two adults a day, and adjustment of two children. Including foods include: milk, white bread, white rice, eggs, cheese, chicken, beef, apple, banana, oranges, tomatoes, potatoes, onions and lettuce.

According to USDA’s frugal food plan, a average family of four (two adults and two children 9-11 years old) costs about $ 1,000 per month. As of December 2024. At the same time, the most budget -friendly city is AR’s Little Rock, with a monthly price of about $ 790.

The chart compares grocery prices in various cities in the United States. List milk, eggs, chicken, beef, cheese, agricultural products, etc.The chart compares grocery prices in various cities in the United States. List milk, eggs, chicken, beef, cheese, agricultural products, etc.

After learning about the money required for a four -mouth house in each city, we want to show the personal prices of these basic items in the most budget -friendly cities. For example, compared with Indianapolis, Hi’s Hi -Honolu (Hi) gallon of ordinary milk is 148 % expensive. Crazy, right? Similarly, the cost of beef in New York City is 33 % higher than that of AR’s Little Rock.

Methodology

To explore the cost of American food, we investigated 1,003 Americans. In addition, we analyzed grocery prices in 50 cities in the United States. We collected data on basic items from Numbeo and local stores through the InstacArt store in the Instacart store to adjust the price to exclude the price of 15 %. In order to determine the only necessary grocery budget of the four families, we used AI to create a shopping list for a basic food, which will provide two adults with 2300 calories. Then reduce part of children.

Reasonable use of sentences

We want you to share these discoveries, but please share the link pointing to this page to attribute to inspiration.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button